DOLAR
18,8269
EURO
20,4593
ALTIN
1.164,89
BIST
5.191,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Yalova
Hafif Yağmurlu
5°C
Yalova
5°C
Hafif Yağmurlu
Salı Hafif Yağmurlu
6°C
Çarşamba Az Bulutlu
8°C
Perşembe Çok Bulutlu
6°C
Cuma Yağmurlu
5°C

BU NE DUYARSIZLIK!

15.10.2022 14:42
0
A+
A-

En yoksul kesim emekliler, içinde bulundukları durumu sürekli sendikalar, platformlar, dernekler ve çeşitli emekli grupları aracılığı ile dile getiriyorlar. Sorunlar dağlar gibi yığıldı. Çözmesi gereken makamların seçim kazanma telaşı içinde ne yapacaklarını şaşırmış olduklarını biliyoruz. Ancak. Sorunların çözümünde  bugünü yarına, yarını obür güne atarak adeta emeklilerle inceden inceye değil, açıkça alay ediyorlar.

Sonuç olarak emeklilerden oy alamayacakları kesindir.

Eylül 2022 açlık sınırı 7245 tl, yoksulluk sınırı 23600 tl , bekâr bir çalısanın aylık yaşama maliyeti 9470 tl olduğu  Türk-iş tarafından açklandı. Bu değerlere rağmen; en düşük emekli aylığı 3500tl, ile geçinmeye zorlanan insanlarımızla; çektikleri açlık görmezden gelinerek resmen alay ediliyor.

20 yıl önce 2002 yılında en düşük emekli aylığı 216tl iken asgari ücret 163tl idi. Bugün ise A.Ücret 5500tl (ki o da açlık sınırının altında) E.D.Emekli aylığı 3500tl.

20 yıldır emeklinin; maaşı arttırılıyor gibi yapılıp göz boyayarak, gerçek artışlar yapılmayarak, cebinden para, hayatından refah, ömründen ömür çalınmıştır.

Emekli yoksul değil, açlıktan ölmek üzeredir. YETER ARTIK! Hastaya  tedavi zamanında uygulanmazsa hasta ölür. Emekliye hakları HEMEN verilmelidir. Maaş artışı yılbaşı beklenmeden HEMEN yapılmalıdır. Maaş güncellemeleri yaşanan yüksek enflasyon dikkate alınarak her ay yapılmalıdır.

Duyarsızlık daha ne kadar sürecek? Hiç vicdanınız yok mu sizin?

Emeklilere  lâyık görülen yaşam bu olmamalı…

İnsanca yaşayabilmek için ;

Emeklilerin ortak isteklerini sürekli paylaşıyoruz.

EMEKLİLERİN ORTAK İSTEKLERİ:

1- İNTİBAK YASASI: 8.09.1999 tarihli 4447 sayılı ( EYTliler, Kademeli Emeklilik) ve 16.04.2008 tarihli 5510 sayılı Yasalar Emeklinin Felaketi olmuştur.  Acilen bu yasalar değiştirilmelidir.  Yıllardır çıkması beklenen Emeklilerin İntibak Yasası bir an önce çıkarılarak emekli hak kayıplarına ve emekliler arasındaki kargaşaya son verilmelidir.

2-TOPLU ÖDEME- TAZMİNAT: 1999 – 2008 yasaları ile emeklinin cebinden, hayatından, yaşam standardından çalınanların acil karşılığı olarak, emeklilere toplu bir ödeme yapılmalıdır.   Paranın zaman değeri de dikkate alınarak, TAZMİNAT emeklinin hakkıdır.

3- MAAŞ GÜNCELLEMESİ: Emekli bundan sonra aldığı maaşıyla hiç olmazsa yeterli beslenme, giyinme, barınma gereksinimlerini karşılamalıdır. Bunun için en az her üç ayda bir maaş güncellemesi yapılmalı, en düşük emekli aylığı Eylül 2022 itibarı ile   23.600 TL (Türk-iş) olan yoksulluk sınırının üzerine çıkarılmalıdır. Böylece  Emekli yoksul sınıfından çıkarılmalıdır.

4- İKRAMİYE: Emekliye sosyal yaşama katılabilmesi, eve kapanıp kalmaması, seyahat, tatil, eğlence gereksinimlerinin karşılanabilmesi için  yılda  4 defa asgari ücret tutarında İKRAMİYE verilerek nefes aldırılmalıdır.

5- ÖZEL BANKA EMEKLİ İKRAMİYESİ: Farklı emeklilik statülerinden dolayı ikramiye alamayan (YapıKredi, Akbank, Şekerbank vs.gibi) emeklilerimizin de davaya gerek kalmaksızın 2018 den buyana ve bundan sonraki ikramiyelerini geçmişin yasal faizi ile birlikte alabilmeleri sağlanmalıdır.

6- MAAŞ PROMOSYONU: Emeklilerin maaş aldıkları banka promosyon değerinin yıllık asgari ücrete  veya üstü bir değere yükseltilmesi ve süresinin 1 yıla indirilmesi isteğimizdir.   Banka emeklileri de dahil)

7- PRİM İADESİ: Yine kurumlarda yatırılması gerekenin üstünde(% 9 yerine, % 14 gibi) yatırılan emeklilik primlerinin emekli maaşlarına iadesi gerçekleştirilmelidir.

8- ÜCRETSİZ SAĞLIK HİZMETİ:  Çalışırken sağlık primi ödemiş her emeklinin hiçbir sağlık gideri ödemeden yaşamını sürdürmesi SOSYAL DEVLET gereğidir. Bütün sağlık katkı payları kaldırılmalıdır. Emekli Özel Sağlık Kurumlarında hiçbir ödeme yapmamalıdır.

9- BARINMA YARDIMI: Çalışma süresinde ev alamamış emekliye BARINMA YARDIMI  verilmelidir. Onun 3500 TL olan maaşı ev kirasına bile yetmemektedir.

10-YAŞAM KOLAYLAŞTIRMA:  Enerji, ısıtma, ulaşım giderleri ve gelir vs. vergileri emekliden çok sembolik alınmalı yada bedava olmalıdır.

11- EYT : Emeklilikte Yaşa Takılanların sorunları hemen çözülmelidir. Getirilen haksız yasalarla insanlarımız emeklilik hakkını kazandığı halde, uydurmaca yaş sınırlamaları ile maaşları bağlanmadan bekletilmektedır. Bu insan haklarına aykırı bir durumdur.

12- EK GÖSTERGE: 3600 Ek Göstergenin kimlere verilmesi gerektiği incelenmeli, yeniden düzenlenmelidir.  Önceden 3600 ek gösterge verilmiş olan emeklilerin hakları korunmalıdır.

13- SENDİKA HAKKI: Emeklilerin Sendika Hakkı en doğal hakkıdır. Gerekli yasal düzenlemelerle Emekli Sendikalarına çıkarılan zorluklar ortadan kaldırılmalıdır.

Yeni sendikal bir yapıyla  sorunlarımıza çözüm bulmada birlik beraberlik içinde olmalıyız. Yaşamımızı zorlaştıran,  emeklileri yok sayan her türlü zihniyete ve uygulamalara güçlü bir şekilde karşı durabilmeli, haklarımızı savunabilmeli, yaşamımızı kolaylaştırmalıyız.

Bu istekler  20 yıldan beri emekliye yaşatılan kötü hayatın, emekliden alınmış olan hakların tam karşılığı bile olamaz. Ancak can çekişen emekliyi hayata döndürebilmek için su vermek olabilir. Çünkü Emeklinin yaşadığı acı hayatın , geçmiş yıllarının kötü  izleri parayla silinemez. Emeklilere çok ağır bir bedel ödettirilmiştir. Emekli adaletli hukuk devleti kapsamında   mutlaka haklarını alacaktır.

Yaşasın Emeklinin hak mücadelesi!

ESMA MÜJGAN ÇELİKKOL

TÜRBEP Gn.Sek. 13.10.2022

#Emeklininortakistekleri

#Emekliyeduyarsızlık

#Emeklininsorunlarıçözülmelidir

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.