DOLAR
18,8053
EURO
20,4336
ALTIN
1.164,91
BIST
5.191,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Yalova
Hafif Yağmurlu
5°C
Yalova
5°C
Hafif Yağmurlu
Pazartesi Hafif Yağmurlu
5°C
Salı Hafif Yağmurlu
6°C
Çarşamba Az Bulutlu
9°C
Perşembe Çok Bulutlu
6°C

HİCRET

15.10.2022 19:04
0
A+
A-

 

Konar- göçerim,öksüzdiyarın kuşuyum.
Salındım cihana,hicranın yolcusuyum

Hicretbir yerden bir yere göçmek malumunuz. Bir yeri terketmek, bir şeyden vazgeçmek, birilerini arkanda gözü yaşlı bırakmak, gözünün arkada kalması demek. Bir hicret düşünün ki yükü gözyaşı olmasın, denkler elemle bağlanmasın, bilinmezliğe yolu uğramasın. Yolun verdiği telaşla ürkek bir ceylan gibi ayağınız bir ileri bir geri kaymasın.

Hicret hicrana davet çıkarmak, elemli günlerin habercisi, gözyaşıyla ıslanmış çehreler, acıya, meşakkate pupa yelken açmak demek değil mi ki. Her madalyonun iki yüzü olduğu gibi hicretin de iki cephesi, iki yüzü var. Biri ayrılık, diğeri ise tekâmül.

Öyle olmasaydı Allah(C.C.), habibim dediği Hz. Peygamber için hicreti reva görür müydü? İslamiyet’in olgunlaşması ve yayılması için mekân değişikliği şarttı. Eskiler bunun için olsa gerek “Tebdil-i mekânda ferahlık vardır” der. Düşünün insanoğlu sonunu bilse de, bilmese de bütün ayrılıklar doğası gereği,ruhunda elem ve hicranı barındırır. Kaldı ki bu dünya için bizler konar-göçerleriz.Bunu bile bile dünyayı ve dünyaya ait ne varsa; memleketimizi, yurdumuzu, evimizi, barkımızı, eşyamızı, evlatlarımızı kucaklar, sahipleniriz.Oysa onları bize lütfeden de, bize can verendir. Unuturuz. Hz. Mevlana bir Rubâisinde bizlere şöyle sesleniyor.

Her gün bir yerden göçmek ne iyi
Her gün bir yere konmak ne güzel
Bulanmadan, donmadan akmak, ne hoş!

İnsan su misali her gün kaptan kaba dolar,boşalır. Hz. Mevlânâ daha küçük bir çocukken doğduğu topraklardan Anadoluya hicret etmiş, çocukluğu yollarda geçmiştir.

Vücudumuzdaki bütün atomlar yaratılış gereği devir daim yapar. Biz istesek de istemesek de bütün düşüncelerimiz, duygularımız, yanlışlarımız, doğrularımız her an değişir. İşte tam da bu noktada insan olarak hicretimizi kendimiz planlarsak ne âlâ. Yine Hz. Mevlânâ’nın rubaisine kulak verirsek şöyle diyor:
Dünle beraber gitti cancağzım,
Ne kadar söz varsa düne ait
Şimdi yeni şeyler söylemek lazım…

Evet bugün yeni şeyler söylemek lazım. Bu her devir için geçerli bir akçe. Her devrin anlayışı, işleyişi, katettiğimerhale, çıktığı insanlık makamıtekamülü! Menzil aynı olsa daher devrin yolu, yolculuğu kendine göre. Daha zor, daha kolay, daha yorucu gibi şeylerle eski ile yeniyi kıyas etmek yanlış olur.Farklı demek daha doğru bir tanımlama.

Hicretteki bu mekân değişikliği, somut olduğu gibi soyut da olabilir. İnsanın bu âleme geliş sebeplerinden en önemlisi kendi tekâmülüdür. Onun için de kendi iç âleminde dünyevi istek ve arzularının dizginlerini eline alıp, nefsini terbiye etmesi gerekir. İnsan aklıyla gönlünü birleyip materyalist tarafını törpüleyerek, şehevi istek ve arzularını azaltıp, uhrevi olana, ruhîtarafına göç etmesi, hicret etmesi elzemdir, şarttır. Zaten biz insanoğlunu en çok yoran gözle görülmeyen, elle tutulmayansoyut, mücerret olan tarafımızla uğraşmak.

Herşeyden çok maddi şeylere üzülürüz. Suç işlemeyi alışkanlık haline getiren birinin gözünde işlediği suçtan dolayı hiç hüzün gördünüz mü? Kaybettiğimiz güzel bir huyumuzun yasını tutanımız var mı?Ama kaybettiğimiz bir eşyanın, paranın, bir yeri terk etmenin acısını bırakın gönlümüzü tâ iliğimizde, kemiğimizde, saçımızın son telinde hissederiz. Yere düşürdüğümüz bir lirayı arar, buluruz.

Her yıl arabamızın markasını ve modelini değiştirmeyi düşünürüz lakin kötü bir huyumuzu değiştirmek için çaba sarf etmeyi düşünmeyiz. Eğer dileseydi Allah,İslamiyet’ihepimizin gönlüne ilham edip bizleri melekler kadar saf, günahtan âzâde yaratırdı.Eğer bizlere cüz’i irade dediğimiz melekeyi bahşetmeseydi. Kulunun bir fert olarak, düşünerek hareket eden, verdiği aklı kullanan, kendi ayaklarının üstünde duran bir varlık olmasını istemeseydi ve dosdoğru, iyi insanlar olmamızı dilemeseydi, ne dine gerek kalırdı, ne Peygamber gönderirdi…

İyi insanın da dünyevi ihtiyaçlarını gidermesi için maddî şeyler gereklidir. Madde ile mana; birbirini tamamlayan iki unsur. Bedenimiz olmasa ruhumuz havada asılı kalacaktı. Biri olmadan diğeri eksik kalır. Yeter ki maddi zevklerimiz, mana âlemine gözümüzü kapatmasın, yeter ki hırs ve tamaha yol açıp yanlışlar yaptırmasın. Yalan söyletmesin, harama baktırmasın, dokundurmasın, dedikodu yaptırmasın. Bunları saymakla bitiremeyiz. Lüzumsuz işlerle, kendimiz yerine başkalarıyla uğraştırmasın.

Mekke’den Medine’ye hicretinde, evinden uzaklaşan herkes gibi Hz. Peygamber(S.A.V.) de doğduğu yerleri terk etmenin elemini hicranını duymuş, hüzünlenmişti.Peygamberimizin hicranını, hasretini, hüznünüyanan ciğerimizde, dolan gözlerimizle yaşar, hüzünleniriz. Sonra Medine şehrindeki yaşanan o muazzam günlerini ve bir nebze de olsa ferahlamasına yüzyllar geçse de üzerinden biz seviniriz.

Tıpkı hayat  ve memat gibi her ikisini yaşadığımız karışık duyguların yaşandığı yolculuktur hicret. Bir Müslüman için yeni yıl demek hicret. Kendi içindeki değişime, yeni umutlar, yeni yolculuklardır.Tenden öze yolculuktur hicret. İşte o zaman Peygamberimizin çektiği sıkıntılar karşılık bulmuş olur.

İnsan için terk ettiği kötü bir huyu olsada, terk etmek nefsine ağır gelen bir davranış. Zor, çok zor. Sözümüzü hicrete dair bir beyitle noktalayalım. Karacaoğlan:

“Ölüm ile ayrılığı tartmışlar
Elli dirhem fazla gelmiş ayrılık”

diyor ayrılıkla ilgili vesselam…

 

 

Yazarın Diğer Yazıları
15.10.2022 19:06
15.10.2022 19:02
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.