DOLAR
18,8053
EURO
20,4336
ALTIN
1.164,91
BIST
5.191,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Yalova
Hafif Yağmurlu
6°C
Yalova
6°C
Hafif Yağmurlu
Pazartesi Hafif Yağmurlu
5°C
Salı Hafif Yağmurlu
6°C
Çarşamba Az Bulutlu
9°C
Perşembe Çok Bulutlu
6°C

ÖKÜZ MEHMET PAŞA KİM?

15.10.2022 22:22
0
A+
A-

Osmanlı döneminde yaşanan bir olaydan bahsedeceğim. Lakabı bile çok kaba olan bu devlet adamımızın hayat hikayesini bilmeyenler için hazırladım. Günümüz devlet adamlarıda ibret alırlar umarım.. 1550 senesinde İstanbul
Karagümrük’te dünyaya gelen Mehmet, Enderun Mektebi’nde eğitim görür.
Sarayda önce iç kiler kethüdası olarak görev almış, sonraları Hasoda ağalığına yükselmiştir. İlerleyen zamanlarda da silahdar olan…
“Mehmet Paşa” 1607 senesinin Nisan ayında Mısır Valisi olarak görevlendirilir.
“Öküz Mehmed Paşa” İskenderiye’ye vardığı zaman keşşaflardan -toplamı 100.000 altını geçen- keşşafiye almadı ve “eminler” ile “keşşaflar” arasındaki bağlantıları ortadan kaldırıp eminleri doğrudan doğruya Mısır valiliğinin merkezi eyalet divanına bağladı.
Tüm bunlara ek olarak eminlere bağlı kül taifesinin keşşaflara ödediği paralar ve halktan topladıkları “külfe” ve “taibe” vergileri de ortadan kaldırıldı. Böylece Mısır’da vergi toplama süreci içinde bulunan aracılar ortadan kaldırıldı ve bunlar için vergi mükellefinin verdiği paralar artıp bu aracıların Mısır vergilerinden aldığı payı azaltıldı.
Bu icraatlardan sonra halkın sevgisini kazanan “Öküz Mehmed Paşa” Kahire’de imar hareketlerine girişmiş, Mısırlı askerleri aşı Kalenderoğlu’ na karşı Kuyucu Murat Paşa’ nin hizmetine göndermiştir.
Dört buçuk sene Mısır valiliği yaptıktan sonra 1611 senesinin Ağustos ayında İstanbul’a çağrılan “Öküz Mehmed Paşa” Ocak 1612’de Sultan I. Ahmed’in kızıyla evlenerek saraya damat oldu.
Aynı zamanda Kaptan-ı Derya olan paşa, Kaptan-ı Deryalığı sırasında Osmanlı kıyılarına saldıran Malta ve Floransa filolarını perişan etmiştir. Ancak donanmadan ayırdığı on kadırgalık filonun Sisam adası civarında Floransa filosuna yenilmesi üzerine görevinden azledilmiştir.
Daha sonra İstanbul’da Sadaret Kaymakamlığına getirilen “Mehmed Paşa” 1613 senesinde ikinci vezirliğe, Nasuh Paşa’nin idamı üzerine 17 Ekim 1614 tarihinde de Sadrazamlığa getirilmiştir.
Bir savaş sonrasında Sultan I. Ahmed, Revan’ nin alınamamasını Mehmed Paşa’nin suçu olduğunu düşündüğü için onu Sadaretten azlederek Sadrazam olan Halil Paşa’ya danışman yapıtı. Böylece 17 Ekim 1614 tarihinde başlayan ilk sadrazamlığı 17 Kasım 1616 tarihinde sona erdi.
II. Osman tahta çıktıktan sonra tekrar Sadrazam olan Mehmed Paşa, padişahın desteğini kazanmış olan Güzelce Ali ile tartışında Halep valiliğine yollandı. Buradaki görevi sırasında, 1619 senesinde hayatını kaybetti. Kendi yaptırdığı, Şeyh Bekir Zaviyesi yanında bulunan türbesinde medfundur.

PAŞANIN ÖKÜZ LAKABININ SEBEBİ

Mehmed Paşa’nin iki lakabı vardır. Bu lakablardan ilki Öküz, ikincisi ise Kara’dir. Öküz lakabının sebebi, bazı kaynaklara göre Oğuz soyundan olması ve Oğuz isminin zamanla “Öküz” olarak değişmesi, bazı kaynaklara göre ise babasının öküz nalbantı olmasındandır.

ÖKÜZ MEHMET PAŞADAN KOMİK BİR HİKAYE

Rivayete göre, “Öküz Mehmed Paşa” nin da katıldığı bir sefer sırasında, çadırında bir grup askerle toplantı yaparken bir öküz çadırın altından kafasını sokarak uzun uzun Paşa’yı izlemiş. Yanındaki askerler kendilerini gülmemek için zor tutarken hayvan gitmiş. Aradan az bir zaman geçtikten sonra tekrar gelen hayvan kafasını aynı yerden sokarak Mehmet Paşa’ya yine uzun, uzun bakmaya başlamış ve bunu gören askerler artık kendilerini tutamayarak kahkahayı basmışlar.
Herkes gülmekten kırılırken, Öküz Mehmet Paşa, “Bu hayvan bana ne diyor biliyor musunuz ? ” diye sormuş; “Hadi senin kim olduğunu anladım da, bu yanındaki eşekler neyin nesi ?” diye soruyor deyince oradakilerin hepsi katıla, katıla gülmeye başlamışlar.

ÖKÜZ MEHMET PAŞANIN YAPTIRDIğI ESERLER.

Osmanlı ülkesinin pek çok yerinde eserler yaptırmıştır. Karagümrük’te Cami, çeşme ve mektep, Kuşadası ve Ulukışla da kervansaray, hamam, cami, mektep, medrese, çeşme ve köprü. Kahire’de yeniçeri ve Azep (bekar asker) kışlaları, Sam’da su yolları ve kalelerin tamiri.. Mekke ve Hicaz’da su yolları, kuyular ve Sakız Adası’nda cami ve diğer gezdiği bazı yerlerde bunlar gibi hayır müesseseleri inşa ettirmiştir.
Adının böyle olmasına rağmen vatanı için çok değerli hizmetlerde bulunmuş olan paşa günümüz devlet adamlarına ibret olması gerekir.
Ama bunlar.. birbirlerinin arkasından önünden utanmazca atan, tutan hakaret eden sıradan yaratıklardır…
Vatanına ve milletine temiz kalple hizmet eden tüm
geçmişlerimizi rahmetle yad ediyorum.

08 / 09 / 2022

ANTALYA

MODERATÖR :

MAGAZİN HABER MÜDÜRÜ :

AYŞE KILINÇ :

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.