USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
TEKNOLOJİ

Bakan Adil Karaismailoğlu açıkladı: Türkiye'nin 5G'de hangi aşamada?

Haber 7 - Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu şu sıralar devam eden Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi 5G Faz 2 Bilgilendirme Toplantısı'nda önemli açıklamalarda bulunuyor.

Bakan Adil Karaismailoğlu açıkladı: Türkiye'nin 5G'de hangi aşamada?
23-06-2022 13:12
Google News

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de 5G yatırımlarına hız vermiş durumda. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, katıldığı Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi 5G Faz 2 Bilgilendirme Toplantısı’nda Türkiye'nin 5G'de hangi aşamada olduğunu açıkladı.

Konuyla ilgili bilgi veren Karaismailoğlu, Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Haberleşme Şebekesi Projesi’nde ilk faz geçtiğimiz yıl tamamlandı. An itibariyle ikinci fazda bulunan ülkemizde 5G altyapıları için kritik önemdeki 5G çekirdek şebeke, 5G baz istasyonu, 5G’ye özel yönetim, servis ve operasyon yazılım ürünleri yerli ve milli imkanlarla geliştirildi. Hatta daha önce çeşitli demo gösterimleri de yapıldı. Ülkemizde 5G’ye azami olarak yerli ve milli imkanlarla geçilecek" ifadelerine yer verdi.

HUAWEİ, NOKİA ve ERİCSSON GİBİ MARKALARLA REKABET EDİLECEK

Karaismailoğlu, Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi (HTK) ile 160’dan fazla markayı ve 8 binden fazla şirketin tek bir çatı altında topladığını söyledi. Ayrıca Türkiye'nin 5G hedefleri doğrultusunda kurulan Global Telekom ve Entegre Teknolojileri A.Ş'nin dünyada Huawei, Nokia ve Ericsson gibi firmalarla küresel ölçekte mücadele hedefinden bahsetti.

Karaismailoğlu, proje kapsamında sonraki fazlarda daha yüksek kapasiteli ve gelişmiş versiyonlarında üretileceğini aktararak, 5G baz istasyonu için ilk aşamada 8 katmanlı radyo ürünlerinin geliştirildiğini ancak sonraki fazlarda 64 katmanlı radyo ürünlerinin üretileceğini belirtti.

ÜLKEMİZİN MİLLİ GÜVENLİĞİ İÇİN KRİTİK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, 5G hem iç hem de dış pazar açısından büyük bir potansiyelin olduğunu söyleyerek "Ülkemizde yerli ve milli üretim çalışmalarıyla bu potansiyelden azami ölçüde istifade edecek. Aynı zamanda ülkemizin cari açığının azaltılmasına katkı sağlayacağı düşünülüyor" dedi. Adil Karaismailoğlu konuyla ilgili son olarak 5G’nin sadece bir iletişim teknolojisi olarak değil, ülkemizin milli güvenliği için de kritik yerde olduğunun altını çizdi.

#Canlı 5G Faz 2 Bilgilendirme Toplantısı

Ankara https://t.co/07MUpEj5gZ

— Adil Karaismailoğlu (@akaraismailoglu) June 23, 2022