Kılıçdaroğlu'ndan dört dilde Kanal İstanbul tehdidi

POLİTİKA
30-06-2021 22:03

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kanal İstanbul projesine yönelik tehditlerini sürdürüyor. Kılıçdaroğlu, skandal bir twit atarak, dünya çapındaki yatırım şirketlerinden sonra şimdi de kreditör bankaları tehdit etti.

Kılıçdaroğlu'ndan dört dilde Kanal İstanbul tehdidi

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Kanal İstanbul projesine yönelik tehditlerini sürdürüyor. Kılıçdaroğlu, skandal bir twit atarak, dünya çapındaki yatırım şirketlerinden sonra şimdi de kreditör bankaları tehdit etti.

Erdoğan, halkımın parasında ve doğasında gözü olan herkese aynı şeyi söylüyorum, Türkiye’nin hazinesinden para alamayacaklar! O zaman @DeutscheBank’a da söyleyeyim…

— Kemal Kılıçdaroğlu (@kilicdarogluk) June 30, 2021 

Almanya'nın en büyük bankası Deutsche Bank'ı da hedefine koyan Kılıçdaroğlu'nun dört dilde paylaştığı skandal tiwiti şöyle:

"Erdoğan, halkımın parasında ve doğasında gözü olan herkese aynı şeyi söylüyorum, Türkiye'nin hazinesinden para alamayacaklar! O zaman Deutsche Bank'a da söyleyeyim..." diyen Kılıçdaroğlu dört (Almanca, Fransızca, İngilizce ve Arapça) dilde, "Ülkemin çıkarlarına ve dünya iklim politikasına aykırı olan Kanal İstanbul projesini finanse eden kurumlar, Türkiye hazinesinden geri ödeme alamayacaktır. Ayrıca, projenin neden olacağı doğa tahribatı için de tazminat talep edilecektir" paylaşımında bulundu.

BÜROKRATLARI DA TEHDİT ETMİŞTİ

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Kanal İstanbul projesiyle ilgili tehditlerine bir yenisini daha ekleyerek, müteahhit ve kredi veren bankaları hedef almıştı.

Kılıçdaroğlu, "Projeye imza atan bürokratın fitil fitil burnundan getireceğim" demişti.

Institutions that fund the Kanal Istanbul project, which is contrary to the interests of my nation and world climate policy, will not receive reimbursement from the treasury of Turkey. Compensation will also be sought for any destruction of our Nature that the project will cause.

— Kemal Kılıçdaroğlu (@kilicdarogluk) June 30, 2021

 

لن تتمكن المؤسسات التي ستمول مشروع "قناة اسطنبول" ، الذي يتعارض مع مصالح أمتي وسياسة المناخ العالمية ، من الحصول على تعويضات من خزينة الجمهورية التركية. كما سيتم طلب تعويض عن أي ضرر طبيعي ناتج عن المشروع على الأراضي التركية.

— Kemal Kılıçdaroğlu (@kilicdarogluk) June 30, 2021 

KANAL İSTANBUL PROJESİ

Kanal İstanbul, Karadeniz ile Akdeniz arasında alternatifsiz bir geçit olan İstanbul Boğazı'ndaki gemi trafiğini rahatlatmak adına Karadeniz ile Marmara Denizi arasında yapay bir su yolu olma görevini alacak. Başkan Erdoğan tarafından 2011'de açıklanan ve kamuoyunda "çılgın proje" olarak bilinen Kanal İstanbul Projesi, Küçükçekmece - Sazlıdere - Durusu koridorundan geçecek.

GEMİ YOĞUNLUĞU

İstanbul Boğazı’nda suyolu ulaşımında keskin dönüşler, kuvvetli akıntılar ve buna bağlı olarak gemi trafiği her zaman mevcuttur. Boğazın her iki yakasında da milyonlarca insan yaşamaktadır. Boğaz, gün içerisinde milyonlarca insanın hem ticaret hem yaşam hem de geçiş yerlerinden birisidir. Bu gemi trafiği her geçen zamanda riskleri de beraberinde getirir. 100 yıl kadar öncesinde 3-4 bin olan yıllık gemi geçişi son yıllarda 45-50 bine kadar çıkmıştır.

Boğazdaki seyir emniyeti açısından uygulanan tek yönlü trafik organizasyonu sebebiyle büyük gemilerin beklemesi süresi ortalama olarak 14,5 saat kadardır. Bu bekleme süresi bazen hava şartlarına bağlı olarak 4 gün kadar sürebilmektedir.

Bu çerçevede İstanbul Boğazı’na alternatif bir geçiş koridorunun planlanması ve bunun hayata geçirilmesi zorunlu kılınmıştır. Kanal İstanbul sayesinde 500 bin kadar yolcuyu seyahat ettiren şehir hatlarıyla transit geçiş yapan gemilerin 90 derecelik dik kesişmelerinin yaratacağı ölümcül olabilecek kaza risklerinin önüne geçilmiş olacak.

KANAL İSTANBUL PROJESİNİN AMACI NEDİR?

- İstanbul Boğazı'nın tarihsel ve kültürel dokusunun korunması ve güvenliğinin arttırılması,
- İstanbul Boğazı’nda öncelikle deniz trafiğinden kaynaklanan yükün azaltılması ve Boğaz güvenliğinin artırılması.
- İstanbul Boğazı’nın trafik güvenliğinin sağlanması,
- Seyir emniyetinin sağlanması,
- Yeni bir uluslararası deniz trafiğine açık bir su yolunun oluşturulması
- Olası bir İstanbul depremi dikkate alınarak, yatay mimariye dayalı depreme dayanıklı modern bir yerleşim alanı oluşturulması

KANAL İSTANBUL PROJESİNİN LOKASYONU

Kanal İstanbul Projesi kapsamında, Küçükçekmece Gölü - Sazlıdere Barajı - Terkos Doğusunu takip eden Kanal Koridorunun yaklaşık 6.149 m’lik kısmı İstanbul ili, Küçükçekmece ilçesi sınırları içerisinde, yaklaşık 3.189 m’lik kısmı İstanbul ili, Avcılar ilçesi sınırları içerisinde, yaklaşık 6.061 m’lik kısmı İstanbul ili, Başakşehir ilçesi sınırları içerisinde ve kalan yaklaşık 27.383 m’lik kısmı ise İstanbul ili, Arnavutköy ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır.

Kanal İstanbul Projesi ile Entegre Yapılar Hangileridir?
Bu yapılar;

Küçükçekmece Yat Limanı,Konteyner Limanları,Rekreasyon Alanı,Lojistik Merkezidir.

Kanal İstanbul'un işletme aşamasında fonksiyonlarını sağlıklı olarak yerine getirebilmesi için bazı ek tesisler ve yapılar da hayata geçirilecektir. Bu ek tesisler ve yapılar:

- Karadeniz ve Marmara Denizi Giriş Bölgesindeki Dalgakıranlar,
- Acil Bağlama Alanları ve Demirleme Alanları,
- Römorkör Bağlanma Alanları,
- Deniz Fenerleri,
- Bakım İstasyonları ve İşletme Binaları,
- VTS (Gemi Trafik Sistemi),
- Seyir Yardımcıları.

KAYNAK : Haber7