USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
MAGAZİN

YEŞİLÇAMI'N USTA OYUNCUSU SENARİST ERGUN SÖZEN AYŞE KILINÇ' IN KALEMİNDEN

YeşilÇamı'n üstadatlarından Boncuk ismiyle tanıdınığımız hababan sınıfın yesilcam efsanesi usta Sinema sanatçısı ve Tango eğitmeni Ergun Sözen Sevgili kıymetli can abimle istedik güzel bir gün doğayla iç, içe açık havada sanat üzerine sohbet edelim dedik . Sohbet güzeldi röportaj.

YEŞİLÇAMI'N  USTA OYUNCUSU SENARİST  ERGUN SÖZEN  AYŞE KILINÇ' IN KALEMİNDEN
19-10-2021 14:21
19-10-2021 14:40
Google News

YeşilÇam'n üstadatlarından Boncuk ismiyle tanıdınığımız hababan sınıfın yesilcam efsanesi usta Sinema sanatçısı ve Tango eğitmeni Ergun Sözen Sevgili kıymetli can abimle istedik güzel bir gün doğayla iç, içe açık havada sanat üzerine sohbet edelim dedik . Sohbet güzeldi röportaj için bize değer veren güzel sohbeti için Miray haber ekibinden.Ben Moderatör Ayşe Kılınç. Değerli üstadım Ergun Sözen beye ve Sohbetimize katılan Bahar Özmert hanıma çok teşekkür ediyorum. Antalya'ya hoş geldiniz şeref Verdiniz bizleri gelmenizle onure ettiniz sağolunuvarolunuz .
Ergun sözeni bizler yakinen tanıyoruz birde okurlarımız sizi yakinen tanısın istedik
Hababam Sınıfının boncuk karekter oyuncusu Ergun Sözen kimdir ? okurlarımıza kendinizden bahsedermisiniz ?

 

 

Açıklama yok.

 

 

E.S : Ergun Sözen öncelikle 27 yıl mesleğine emek vermiş bir hukukçu.Gönlüne sinema daha 20'li yaşlarda düşmüş.İst.Üniversitesi Hukuk Fakültesinin ilk sınıfında öğrenciyken,bir yandan da sinema yazarlığı yapmaya başlamış.Ertem Eğilmez'in filmlerine yazdığı kritiklerlerle,onun dikkatini çekmiş ve Hababam Sınıfı filminin senaryo ekibine katılmış.1975 yılından bu yana Yeşilçam'da yardımcı yönetmen ve karakter oyuncusu olarak görev almış.Hababam Sınıfı filmlerinde Boncuk tiplemesiyle dikkati çekerken,o daima kameranın arkasında çalışmayı tercih etmiş. Ancak Üniversite eğitimi 1976 senesinden sonra onu sinemadan uzaklaştırmıs.Emeklilik döneminden sonra yeniden sinemaya dönerek,yönetmen Yavuz Duman'la birlikte Yeşilçam Belgeselleri yapmaya ve konulu filmlerde yer almaya başlamış.Bu döneminde halen 12 belgesel ve 4 film yapımında bulunmuş.Bir yandan da tango dansına ilgi duyan Ergun Sözen 19 yıldır bu dansın gösterilerini sunmakta ve eğitmenliğini yapmaktadır.Halen sinema ve tango çalışmalarını birlikte sürdürmektedir.

 

Açıklama yok.

 

A.K : Sanat hayatına nasıl başladınız ? Sanata sizi sevdiren neydi ?

E.S : Sanat insanın içinde doğan,büyüyen bir çocuk gibidir.Ben bu çocuğu 20 'li yaşlarda daha yakından tanımaya başladım.Önce sinema,sonra tango hayatımın iki vazgeçilmezi oldu.Her iki alanda da başarıyı hissettikce,o sanat duygusu hem giderek büyüdü, hem daha çok hayatımın rengi oldu..

A.K : Habam Sınıfı yeni nesillerin ve küçük çocuklar dahi hababam hayranı 5 yaşında çocukların hababam izlediğini etraftan duydum
Çok severek izledikleri günümüzde hala izledikce yüzleri güldüren unutulmaz Efsane Filmi insanları filme çeken büyük bir kitle ve enerji var. Bu konuda okurlarımıza ne söylemek istersiniz ?

 

Açıklama yok.

 

E.S. : Hababam Sınıfı'nın özellikle ilk filmleri Türk Sinemasının gerçek kültür hazineleridir.Bu filmlerin 46 yıldır sevgi ve ilgiyle izlenmesinin en önemli nedenleri,topluma verdiği doğru mesajlar,seyircinin bu mesajların içinde kendini bulması ve bugün çok özlediğimiz muhteşem kadrosudur.O kadronun bugün geriye gelmesi nasıl mümkün değilse,bu filmlerinin yeniden yapılması da mümkün olamamaktadır.Yaklasik altı nesildir belleklerde öyküsüyle ve karakterleriyle öylesine yerleşmiştir ki,seyirci bu değerlerin yerine asla başkasını koyamayacak kadar Hababam tutkunu olmuştur.Dünya sinema tarihinde böylesine
seyirciyle bütünleşen,defalarca hiç bıkmadan seyredilebilen filmler çok azdır ve bunlardan bir taneside Türk Sinemasına nasip olmuştur.Ne mutlu nesilden nesile çocuklarımıza miras bıraktığımız böylesine bir kültür hazinemiz olduğu için..

 

Açıklama yok.

 

 

A.K : kıymetli üstadım sormadan geçmeyicem
Sohbete çocuklardan ve Yeni ,genç nesillerden
Konu açılmışken.Çocuklar ve yeni nesilin gençleri Sanata atılmak isteyen gençlere bir çok ebebeynlerin çocuklarına sanat açısından karşı çıkıyor.Bu konuda tecrübenizle Anne ,baba ve gençleri aydınlatmak için görüşlerinizi okurlarımıza anlatırmısınız ?

 

 

Açıklama yok.

 

 

 

E.S : Gençler bizim geleceğimizdir, toplumun umudu,yarının teminatıdır.Onlar ne kadar yetenekleri ve istekleri doğrultusunda yetiştirlerse,içinde yaşadıkları toplumu o kadar yukarıya tasiyacaklardir.Bu nedenle,onları çok iyi anlamalı, tutku ve isteklerini çok iyi analiz etmeli ve kendi düşüncemize göre değil,onların istek ve amaçları doğrultusunda onları desteklemeliyiz.Sanat ve toplum ancak özgür ortamlarda gelişir ve başarıya ulaşır.Bu konuda ilk yönlendirme aileden,anne ve babadan gelmektedir.Gencleri ne kadar, yapmak istedikleri sanat dallarında desteklersek,yarın onların başarısıyla en büyük gururu da yine bizler duyarız.Aksi takdirde,sindirilmis,kişiliği gelişmemiş,daima talimatla yaşamaya alışmış bir nesille sanatsiz ve sanatçısız mutsuz bir toplumda yaşamak kaderimiz olur.Genclerimize iyi kulak verelim.Seslerini yüreğimizde duyalım ve onları daima yetenek ve istekleri doğrultusunda destekleyelim.

 

 

Açıklama yok.

 

 

A.K : Aydınlatıcı sözleriniz için miray haber ve sanat severler adına teşekkür ederiz.

E.S : Gençlere destek olmak bizleri mutlu ediyor.Bu konuya değinmeniz güzel düşünce

A.K : Habam sınıfında bizi güldüren güldürmeye devam eden .Herzaman kalbimizde yaşayan.Kemal Sunal,Habam sınıfının Hafize anası Adile Naşit ,Mahmut hoca Münir özkul, büyük usta sanatçılarla rol aldınız ?
Nasıl duygu dersek.Hababam sınıfının çalışkan öğrencisi boncuk yaşadığı unutamadığı duygularını bizlerle paylaşırmı

 

 

Açıklama yok.

 

 

E.S : .Böyle büyük ustalarla birlikte çalışmak herkese kısmet olmaz.Ben o talihli insanlardan biriyim.Kemal Sunal'dan,Münir Özkul'a,Adile Naşit..Bu dev isimleri bir an bile görmek büyük şanstır.Benim onlarla paylaştığım en değerli anım,çekim günü hocam Ertem Eğilmez'in beni onların arasına dahil ederek Boncuk karakterini vermesidir.Önceden heyecanlanmam için benden bu düşüncesini saklayan değerli hocam,yönetmen Ertem Eğilmez, bana hayatımın en güzel armağanını bu şekilde sunmuştur.

A..K : Antalyada ve bir çok illerde habam Sınıfı yad edilip anılıyor hababam sınıfına özgü proğramlar düzenleniyor.habamla ilgili yeni projeler varmı ?

E.S : Antalya, Hababam Sınıfı filmlerinin ikinci yuvasıdır.Bugun Türk Sinemasında iki müze sahibi olan tek film Hababam Sınıfı'dir ve bu sıfatını da Antalya ile kazanmıştır.Bugün Antalya Kepez'de Amir Ateş Semt Konağında ikinci bir harika Hababam Müzesi mevcuttur.Bu gerek Antalya'da,gerek tüm Türkiye'de Hababam Sinifinin nesillerce hiç unutulmadiginin kanıtıdır.Nitekim Antalya Müzesi açıldığında Hababam Sınıfı filmleri 44 yaşındaydı ve daha dün çevrilmiş gibi,her defasında ilgiyle izleniyordu.Bu gidişle tüm Türkiye'nin her köşesinde yakinda bir Hababam Müzesi olması muhtemeldir..

 

 

Açıklama yok.

 

 

A.K : Sinema sanat haricinde Tango dans eğitmenliği yapıyorsunuz.Neden tango dersek ?

E.S : E.S.Tango benim,sinemadan sonra ikinci evladım.Tango,bana 27 yıllık aktif hukukculuk mesleğinden sonra bir farklı huzur ve motivasyon getirdi.Ayrica tango'nun evrenseligi ve tüm Dünya da ortak dil olmasi bana çok cazip gelmiştir.Sanatın çok daha geniş kitlelere ulaşabilmesin de,tango da en az sinema kadar dünyada etkindir.Bu nedenle tango dansı benim için hem estetik bir sanat,hemde doyumsuz bir duygu anlatimidir.

A .K : Değerli üstadım Antalyaya Uluslar arası 6 'cı Kale içi 0LD TWM Festivaline katıldınız Nasıl buldunuz ? görüşlerinize değinerek Neler söylemek istersiniz ? Okurlarımıza anlatırmısınız ?

E.S : Bu yıl 14 -17 Ekim tarihleri arasında büyük bir onurla katıldığı m 6.Antalya Old Town Festivali,mükemmel organizasyonu ile bana müthiş keyif verdi.Böylesine Dünya Kültürüne sahip çıkan bir festivalin içinde yer almak ve Hababam Sınıfı'ni temsil etmek onur verici oldu.Ayrica bu festivalde tango gibi evrensel bir dansla performans sergilemek Festivalin Kültür yapısına ve sanat'a bakışına konsept olarak çok yakıştı.Bu anlamlı Festival'de bizleri unutmayan Festival komitesine,Muratpasa Belediyesi Başkanı Sn.Umit Uysal'a ve sevgili Antalyali sanatseverlere gönülden teşekkürler..

A.K : Kıymetli üstadım Sizi ekran karşısında ve medyadan tanıdım .Antalyaya Uluslar arası 6 'cı Kale içi 0LD TWM Festivaline katılmanızla sizi yakinen tanımış olduk
Son olarak okurlarımıza ne söylemek istersiniz ? Aklınızdan geçen bizim sormadığımız sorular karşısında anlatmak istedikleriniz varmı ?

 

 

Açıklama yok.

 

 

 

E.S : Bizler gelip, geçiciyiz.Hababam Sınıfı'nin bugün özlemle andığımız sanatçılarımız gibi,zamanı gelince bizde tarihte yerimizi alacağız.Ancak Hababam Sınıfı toplumun bağrında hergun yeniden doğmaya devam edecek,gönüllerde yaşayacak

A. K : Kıymetli üstadım Miray haber ajansı olarak teşekkür eder başarılar dileriz

E.S : Bizlerin sesini genç nesillere bir kez daha duyurmak imkanı sağlayan size ve şahsınızda Miray Haber'e teşekkürü borç bilirim..

MİRAY HABER MAGAZİN :

KAYNAK / MODERATÖR :

AYŞE KILINÇ

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Trabzonspor1539+20
2Konyaspor1426+10
3Hatayspor1426+9
4Fenerbahçe1424+3
5Alanyaspor1524-3
6Galatasaray1523+2
7Başakşehir FK1422+4
8Fatih Karagümrük1422+3
9Beşiktaş15210
10Adana Demirspor15200
11Sivasspor1519+6
12Antalyaspor1418-2
13Altay1518-3
14Gaziantep FK1418-4
15Giresunspor14160
16Kayserispor1416-4
17Yeni Malatyaspor1413-11
18Göztepe1411-7
19Kasımpaşa1511-8
20Çaykur Rizespor1410-15
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ