USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

DELİLİK İYİ Mİ NE!

30-10-2021

Rusya veya resmî adıyla Rusya Federasyonu, Kuzey Avrasya'da bulunan, federal yarı başkanlık tipi cumhuriyetle yönetilen bir ülkedir. Günümüz dünyasın da ilkler arasında, sözü geçen ve tüm ülkelerin tavır ve davranışlarına kadar hüküm ortaya koyabilen bir devlettir Rusya. Hâkimiyet ve güçlü olmak günübirlik tavırlar ve kararlarla elde edilmez, ne derecede kaynaklarınız ve varlıklarınız olursa olsun, o ülkenin topraklarında yaşayan insanların bilinç ve tutu mudur devletin yapısal kökenini oluşturan. Ezber ve tekrarlarla değil bilim ve sanata yer vermek, teknoloji ve insanının eğitim ve öğretimini birinci seviyede önemseyen ülkelerdir güce ulaşan. Bizler Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları olarak halen milenyumun ilk çeyreğini yaşarken dahi gelgitler yaşıyor, bilim, sanat, teknolojide ya yerinde sayıp ya da gerileme hallerine giriyorsak, 17. Yüzyılda ki Deli Petro diye anılan “Büyük Peter, I. Peter veya Pyotr Alekséyevich” in ilk aydınlanma manifestosunu okuyalım, anlayalım. “Deli Petro” ilk çıkışında ise din adamlarına karşı, papazlara karşı su ifadelerde bulunmuştur; “İbadet her yerde yapılabilir, ama bilim sadece üniversitelerde. Siz bu halka sadece sefalet verdiniz, artık bilim adamlarını dinleyeceğim. Artık kilise yapımına para harcamayacağız, sizde kendinize yeni iş bulun, bu kıyafetlerinizi de artık giyinip gezmeyin, halkı kandırmayın”
 ..
 1- Deli Petro 22 yaşında car olduğunda ilk yaptığı iş, ilk Rusça gazetenin çıkışını sağlamak oldu.
 2- Ardından Avrupa'nin kullandığı Jülyen Takvimine geçilmesi emrini verdi.
 3- Kadınların kendi rızaları olmadan evlendirilmesini yasakladı
 4- Rus alfabesini geliştirdi.
 5- Evrensel kitapları Rusçaya çevirtti. Bunlar arasında Kuran-ı Kerim de var.
 6- İlk hastaneyi ve ilk tıp fakültesini kurdurdu.
 7- Rus Kilisesinin siyasete müdahalesine son verdi.
 8- Avrupa'daki bilimsel gelişmeleri görmek için bu ülkelere gezilere çıktı.
 9- Ünlü Alman bilim adamı Leibniz ile dostluk geliştirdi ve Leibniz'in tavsiyesiyle, Saint Petersburg Bilimler Akademisi'ni kurdu.
 10- Akademi masrafları gümrük ve liman gelirlerinden karşılandı.
 11- Akademiye katılan yabancı bilimcilere üç katı maaş verildi. Böylece Avrupa'nin en önemli bilim adamları Rusya'ya geldi.
 12- İlk bilimsel dergiyi çıkarttı.
 13- Avrupa'nin en önemli kütüphanelerinden birini kurdurttu.
 14- Uzay Gözlem Enstitüsü, Botanik Bahçesi, müze, basımevi, sanat atölyeleri kuruldu.
 15- Bunların üye ve başkanları, Akademi'de yapılan oylamayla seçildi. "Deli" Petro hiç müdahale etmedi.
 16- Rusya Bilimler Akademisi üyeleri, bugüne kadar 20 Nobel aldı.
 ..
 Yaşanan çağınızda halen hazırdaki şartlara aykırı ve uzak kararları alabiliyorsanız, gelecek yıllara, asırlara dair öngörü sahibi olup, yurttaşlarınız aydınlanması ve mutlu olması adına kararlar alabiliyorsanız, evet, tarih sayfalarına “DELİ” yakıştırmasıyla girebilirsiniz.
 Mir Murat Demir

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?