USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

EL FENERİNİ YANINA AL!

30-04-2022

Karanlık, tamamıyla ışıktan yoksun bir ortamda arayışta bulunacak ve aradığını bulmak için umutlanacaksan kısmen de olsa gözünün görebilmesi için aydınlatma aracına, el fenerine, kibrite, çıraya ihtiyacın var. Yapman gereken iş ile en uygun çözüm yolu temini ve uygulanma hali akılcı ve bilimseldir. Hangi yol ve yöntemi bulmuş olursan ol daha iyi ve daha kullanışlı, daha randımanlı, yüksek performanslı, verimli olması arayışında olman ise bilimsel olsa dahi daha iyi ve daha kullanışlısının bulunabileceğine inanma felsefedir.
 ..
 Felsefe, karanlık bir odada siyah bir kedi aramaktır.. Metafizik, karanlık bir odada, orada olmayan siyah bir kediyi aramaktır.. Din, karanlık bir odada, olmayan bir kediyi ararken "buldum buldum" diye bağırmaktır.. Bilim, karanlık bir odada, el feneriyle siyah bir kedi aramaktır..
 ..
 Ezber ve dayatmalardan sıyrılan tekdüzelikten kurtulan insanımız, insanlarımız ve bilim çalışmalarımız neticesinde yaşadığımız hayat her geçen gün daha da kolaylaşıp, rahat ve güvenli, mutlu kılınabiliyor. İnsan kendi düşüncelerinde bu muazzam döngü sahibi ve var edicisi için minnet duyabilir, şükran duyabilir, sürekli teşekkür edebilir ki, insan olmanın fıtratı, formatındandır. İnsan hangi seviye de ki yaşam koşullarına ulaşmış olursa olsun daha iyisi daha güzeli daha verimlisi ve insan yapısına en uygun, ergonomik halini arar durur. Arayıp durma mücadelesinin an olsun duraksamaması, askıya aşılmaması gerekir. İnsan yaratılış itibarıyla tatminsizdir ve en uçuk beklentilerine, ütopik düşlerine ulaşsa dahi daha iyi daha muazzam olanını arar. Bu arayış, gayret, mücadele hallerinde ki yol gösterici ışık tutucu, bilimsel çalışma ve deneyler, bilimsel içerikli yöntemler, bilimin önermeleridir.
 Mir Murat Demir

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?