USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

FAŞİSTCE BİR UYGULAMA!

30-07-2022

Faşistlik, faşizm nedir, nasıl tarif edilir, nasıl yorumlanır bakalım, önce kendimi test edeyim, zira aşağıda yer alan ve yakın zamanda ülkemin İstanbul şehrinde, Bağcılar da ki bir ilköğretim okulunda ki uygulamayı faşistçe olarak değerlendiriyorum. Faşizm; demokratik düzen yerine aşırı, çarpıtılmış bir ulusçuluğa dayanan bir baskı düzeni kurmayı amaçlayan öğreti. Faşistce; Böylece söz konusu sistemin ya da ideolojinin faşistçe eğilimlerinden bahsedilir. Kavram daha çok polemik amaçlı, karşıtın otoriter davranışını suçlamaya dair ekli bir terimdir.
 ..
 Bağcılar’daki Yıldıztepe İlkokulu’nda pandemi sebebiyle velilerden 300 TL bağış toplandı. Bağışını tam yatıran veliler için teşekkür belgesi düzenlendi. Bir öğretmen, ailesi bağış yapan sekiz öğrencisini tahtaya kaldırıp diğer öğrencilere alkışlattı ve bu anı videoya kaydederek, velilere yolladı.
 ..
 Devlet kurumları ve uzantılarında görev yapan yetkili ve sorumluluk üstlenen görevliler yaptıkları işin gereği ve hızlı ve verimliliği temelli yazılı olmayan, inisiyatif kullanarak bağış toplayabilirler. Yasalarımız ne der nasıl tarif eder bilmiyorum, hukukçu değilim. Bağış ve gönüllülük esas alınırsa sorun çıkmaz diye düşünmekteyim. Faşistçe diye adlandırdığım, samimiyetsiz ve art niyetli, öğrencilerin bir kısmı üzerinde baskı kurma, aşağılama halini, faşistçe diye tanımlıyorum. Bağış yapmayan öğrencilere bağış yapan öğrencileri alkışlatmak faşistçe bir tutum değil de nedir? Karar aldın, bağış topladın, veliler verdiler ya da vermediler, bağış veren velilere teşekkür belgesi gönderdin, buraya kadar hoşgörü sınırları içerisinde bakılabilir. Bağış yapmayan öğrenciyi ve bağış yapan öğrenciyi alenen ayırt etmek, göstermek dahi bir baskı halidir, alkışlatmaksa tam bir zulüm, faşistliktir.
 Mir Murat Demir

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?