USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Her sektörde iş güvenliği..

Her sektörde iş güvenliği..
29-10-2021

Bu haftaki köşe yazımızda iş güvenliği uzerine iş güvenliği uzmanı sevgili dostum Anıl Eker'den  fikirlerini aldik. Sinema ve dizi sektörü dahil çalışma ortamımında ne kadar güvendeyiz. 

GÖKKUŞAĞI

    Çoğumuz çocukluğumuzda yağmurlardan sonra açacak gökkuşağını görmek için ıslanır ve gökkuşağının 

Diğer ucuna ulaşmak veya altından geçmek için ona doğru koşardık. Hayaller kurar ve gökkuşağının altından geçtiğimizde dileklerimizin gerçek olacağına dair birbirimize hikayeler anlatırdık.

Bugün aradan geçen yıllara ragmen halen gökkuşağı görmek eminim bir çoğumuzu heyecanlandırmakta ve yüzümüzde tatlı ve sıcak bir tebessüme neden olmaktadır. 

    Gökkuşağının renkleri doğanın temel renklerinden oluştuğundan nereye baksak aslında gökkuşağının canlı renkleri ile karşılaşmaktayız. Birçoğumuzun en sevdiği renklerin başında gelen sarı, mavi, yeşil ve kırmızı ana renkler arasında yer almakta ve gökkuşağına canlılığını katan ana renkleri oluşturmaktadırlar.

    Iş güvenliğine dikkatli baktığımızda da karşılaşacağımız renkler aslında gökkuşağının ana renkleridir.

Günümüzde birçoğumuz Inşaat alanlarına baktığınızda sarı baretleri ile çalışan işçileri gözlemlediğimizden arı kovanına benzemekteyiz. 

Işte iş sağılığı ve güvenliği Tüm Dünya da aslında bu renkleri kullanmaktadır. Metro, metrobüs istasyonlarında arkasına geçmenin tehlikeli olduğunu artık hepimizin bildiği sarı çizgiler, AVM lerde gezerken yangın çıkışlarını 

Gösteren yeşil tabelalar, elektrik panolarına baktığımızda üzerinde ölüm tehlikesini işaret eden sarı-siyah levhalar,

Bize arkasına geçmenin tehlikeli olduğunu belirten kapı veya duvarların üzerinde gördüğümüz kırmızı beyaz ‘’Giriş Yasaktır’’ levhaları ile aslında birçoğumuz günlük hayatımızda iş sağlığı ve güvenliğinin içersindeyiz. 

Iş sağlığı ve güvenliğinin alt yapısını oluşturan renkler sağlık ve güvenlik uyarıları isminide kullanmaktadır. anlamına biraz bakacak olursak, 

KIRMIZI RENK: Yasak, tehlikeli durum, yangın. Verdiği anlam dur, sistemi kapat, ortamı tahliye et.

SARI RENK: Uyarı işaretidir. Verdiği anlam dikkat et önlem al

MAVİ RENK: Zorunluluk anlamındadır. Kişisel Koruyucu kullan

YEŞİL RENK: Acil çıkış, ilk yardım ve güvenli alan rengidir. 

FLORESAN RENKLER : Doğal görüş şartlarında etkili.Dikkat edilecek hususları bize anlatmaktadır.

Hafızamızı tazelediğimizde trafikten tutunda sosyal hayatımızda dahi bu renkler ile ne kadar fazla karşılaştığımızı hatırlamaktayız. 

Bu açıdıdan baktığımızda aslında iş sağlığı ve güvenliği bukadar renkli bir dünyadır.

Kazasız Günler Dileriz.

Nihat Demirel 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?