USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

KÜFÜR .

18-10-2021

Merhabalar sevgili okurlarım. Benim işim araştırmak ve ona göre yazmak. Araştırmacı yazar olarak küfürü incelemek istedim. Yıllardır inceliyorum. Küfür ediyoruz neden niçin vücudumuza etkisi faydaları zararları birçok merakı gidereceğinden eminim bu yazının.
   Küfür nedir...? Küfür insanların sinirli oldukları anda ağızlarından çıkan kötü kelime ya da cümleler. 
    Neden küfür ederiz...? Kendimizimi anlatamıyoruz o anki duygularımızımı ifade edemiyoruz.Ya da ne yapacagımızımı bilmiyoruz çaresizlikmi var. Küfür bizi rahatlatıyormu..? Küfür bizleri bazı olayların gelişmesinden korurmu..?
      Şimdi küfür bizi neden korusun diyenler vardır içinizde. Belkide saçma buldunuz soruları yazdıklarımı. Lakin değerli okurlarım araştırmalarıma göre insanlar küfrü stresli öfkeli kızgın oldukları anlarda çaresiz  korku kaygı endişeli bazende suçlu anlarda kullanıyor. 
    Bir insan küfür ederken rahatlarmı..? Evet rahatlar üstüne basa basa a s diyen bir adam  kimsenin anasına temas etmiyor. Burda bir temas yok. Lakin adam öfkeli fakat ananı  s diyor ve bu cümle onu rahatlatıyor karşısındaki adama şiddet uygulayacakken vazgeçiyor. Küfür burda şiddetin önüne geçebiliyor. 
      Bir adam karısına çok sinirli anında küfür ederek evden çıkıyor küfür rahatlattıgı için kadına şiddet uygulamaktan vazgeçiyor. Bir adam arkadaşıyla tam kavga edecekken şiddete başvuracakken küfür ederek hırsını yeniyor arkadaşına şiddet uygulamaktan vazgeçiyor. 
    Küfür  iyi birşeymi değil. Lakin küfür olmasaydı yüzyıllardır şiddet daha farklı seyredecekti hayatımızda. 
Bir kadın yolda kendisine çarpan bir adama küfür ediyor ulan şerefsizle başlayan küfür sıralamasıyla başlıyor kötü kelimeler peşpeşe geliyor ve öfkesini yeniyor kadın o anda küfür etmeseydi öfkesini kontrol edemeyecek ve adama saldıracaktı.Demekki hayatımızda uzun yıllardır yer alan küfür bizleri bazı eylemleri gerçekleştirmekten men ediyor. Bazende bunun tam aksi küfürle başlayan olay şiddetle birlikte devam ediyor. 
   Sinir sistemimize büyük oranda dokunan etki ve tesir eden olaylar ağzımızdan çıkan cümlelerin kontrolsüzlügünü gerçekleştiriyor. 
    Tamamen sinirsel yapımızla alakalı olan bu durum sinirlerimize hakim olamama anında küfür peşinden şiddet uygulamaya mecbur ediyor. 
Peki ne yapmalıyız..? 
     Küfür yerine konuşmayı sorunların üstesinden gelebilmek için çözümler üretmeyi tercih etmeliyiz. Sinirli anımızda derin nefes alıp kendimize dur bekle diyebilmeliyiz.Hatta hemen kocaman bir bardak su içmeliyiz. Nefes alıp verme teknikleriyle o an yaşadığımız her ne olay varsa oradan uzaklaşmak ve düşünmek gerekiyor. 
    Küfür bizleri anlık rahatlatır bilinçaltında bizleri küfüre ve şiddete iten her ne varsa onu ordan bulup çıkarmamız gerekir. Bunu yapmadığımız sürece küfür ederiz. Küfür bir savunma mekanizmasıdır. Olaylar karşısında vereceğimiz cevabı bulamamak kendini ifade edememek haksızlık karşısında yapacaklarımızı bilmemek savunma tekniklerimizin olmayışı bizi küfür etmeye mecbur kılar. Oysa küfürsüz daha sakin bir hayatımızda olabilir.
    Çözüm üretememe elimizden birşey gelmeme karşımızdaki insana zarar vermek istememe korkusu ve kaygıları bizleri küfüre iter.Her zaman çözüm vardır. Yeterki arayıp bulalım. Umutsuz anlar bize zarar verir. Umudunuzu yitirmeyin. Herkese küfürsüz sakın bir hayat diliyorum.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?