USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

MİRABEL KARDEŞLER VE 25 KASIM KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜNE DAİR BİLİNMEYENLER

MİRABEL KARDEŞLER VE 25 KASIM KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜNE DAİR BİLİNMEYENLER
25-11-2021

  25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü (International Day for the Elimination of Violence Against Women), 1999 yılında kadına yönelik şiddete karşı toplumda farkındalık yaratmak amacıyla BM Genel Kurulu 1999 yılında 25 Kasım gününü Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olarak ilan etti. 

  MİRABEL KIZ KARDEŞLER HAKKINDA BİLİNMEYENLER

  Rafael Trujillo adlı diktatör, 1930'da askeri darbe yaparak Dominik Cumhuriyeti iktidarını ele geçirdi. Bu diktatör, ülkeyi 31 yıl boyunca baskı ve zulümle yönetti. Ülkede onun bu diktatör rejiminden hoşlanmayanlar da vardı. Ülkede özgürlük, ayaklanlanmalar ve haksızlığa karşı hak arayışları ortaya çıkıyordu. Ona ve rejimine karşı koyan hareketlerden biri de Clandestina adlı hareketti. Hareket, Patria, Minerva ve Maria adlı 3 kızkardeşten oluşuyordu. "Mirabel Kızkardeşler" olarak tanınıyorlardı. Eşleri de onlara destek oluyor, rejime Trujillo'ya karşı birlikte direniyorlardı.

  Mirabel Kardeşler'in demokrasi ve insan hakları talepleri, onalrın Trujillo tarafından çok kez hapse gönderilmelerine neden oldu. Trujillo onları hapse göndermekle kalmadı . Tüm mülklerinede el koydu ve yaptığı bir halk konuşmasında şöyle dedi:

  "Ülkenin en büyük iki sorunu kilise ve Mirabel Kardeşlerdir."

  Trujillo'nun bu konuşmasından 23 gün sonra, 25 Kasım 1960'da kocalarını hapishaden ziyaret etmekten dönen Mirabel kızkardeşlerin arabasını yolda durduruldu. Arabadan indirilen Mirabel Kızkardeşlere önce tecavüz edildi sonra da sopalarla döverek öldürüldü. Mirabel Kardeşler'in cesetleri bir uçurumdan aşağıya atıldı. 

  Devlet ve medya ise; bu olayın bir trafik kazası olduğunu söyledi. Mirabel Kızkardeşler'in ölümüyle bir zafer kazanacağını sanan Trujillo'nun başı ise daha çok derde girdi. Ülkede ayaklanmalar daha da arttı. ABD verdiği desteği geri çekti. 

  Mirabel Kızkardeşler'in ölümünden 6 ay sonra 30 Mayıs 1961'de ise; Trujillo bir suikast sonucu öldürüldü. Trujillo'nun öldürülmesinden 2 yıl sonra, Şubat 1963'te Dominik Cumhuriyeti demokratik bir şekilde oy kullanarak hükümetini seçti.

  Mirabel Kızkardeşler'in bir vakfı ve müzesi kuruldu. Ayrıca Dominikli Şair Pedro Mir, Kelebeklerin Amini şiirinde, Mirabel Kardeşlerin katledilmesini kınayıp anlattı. Julia Alvarez de, Kelebekler Zamanı kitabında Mirabel Kızkardeşlerin hayatını ve mücadelesini anlattı. Kelebekler Zamanı aynı isimle sinemayada uyarlandı.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?