USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

SAĞLAM YATIRIM!

20-11-2021

Yaşadığımız çağ ve etkileşimleri öğretti bize, kapitalist dünya düzeni ve etkilerinden uzak kalmak için cebimizdeki küçücük para ve varlıkları dahi yatırım gibi görmeli ve doğru yönlendirmeliyiz. Cebimiz ve çantamızda olanı dahi sağlam yönlendirme ile değerinde tutup belki, bazen değer artışı olmasını umut ediyorsak, iyi insan olmak, iyilik yapmak ki, ebedi sürecek ve yüksek döngüsü olacak en doğru yatırımımızdır.
 Kibar olmak, zarif olmak, anlamaya gayretli anlaşılır olmak, maske ve ikiyüzlülükten uzak durmak, doğru, adil, etik yaşama müdahil halimizi sesimize, duruşumuza, hareketlerimize, vücut dilimize de adapte edip yansıtmak, sağlam yatırımımıza katkı yapmaktır. Kötü, pislik, iticilikten, gaddar, zalim, hainliklerden haberdar olsak da, iyi olup iyilikten şaşmamak, ayrılmamakta, yatırım getirimizi artırmakla eşdeğerdir. İyi, güzel, doğru ne varsa tarafı olmak, iyi, güzel, doğru insanlara destek vermek, övmek, motivasyonunu yükseltmek adına çaba göstermek de kendi yatırımımıza katkı olup, insanlık seviyemizi yüceltmektir.
 Farkında olsak ne olur olmasak ne olur, iyi niyetli bir yaşama müdahil olmaya karar vererek devam etmeye karar vermişsek, ses tonumuza, hareketlerimize, duruşumuza, beden dilimize de yansır, anlaşılır. Evvelinden hesapsız ve bilgisiz olduğumuz yaşamak mücadelesi içinde affedici olmak, hoşgörü sahibi olmak, gülüşümüzü ve çözümsel yetimizi çevremize sunmak, hayatı kolaylaştırmak adına doğru, adil, etik döngüye müdahil olmak, çalışmak, üretmek, paylaşmak, yatırımımıza yatırım katmak. Kutsal da değilim keramet sahibi hiç, kesin ve keskin olarak söyleyeyim, mislince kazançlı geri dönüşü göreceksiniz, bu bir kehanet değil, fal değil, döngü bu, denge böyle kurulmuş.
 Kendinizi eleştirmekten geri kalmayın, kendinizi yermek ve üzmek için değil, daha iyisini yapabilecek kapıları aralamak, açmak için. Üzülme de yok dert edinme de yok, dönen çark içinde yerini alıp iyi ve iyi niyetle yerini alıp, insan olmak, insani davranmak, en iyisi, en güzelidir.
 Şans nedir, anlatımı da tarifi de zor, şöyle tarif edebilirim; yaptığın iyi ve güzel olan şeylerden biri, birileri etkilenmiş, ucundan, kenarından tutmuş, iyi insan olma halkasına dâhil olmuş, gördünüz, bildiniz, anladınız, ne büyük şans, milyonlarca orgazm keyfine denk, dünyayı yok oluştan kurtaran bir hayali cengâver hissiyatı, tüm insanların sana hayranlık duyduğu anın maksimum gururu duyumsaması.
 Dünya ve hayatın içinde ki tüm insanlar farklı torpillere ve farklı dayanaklara sahip değillerdir. Neden bu derece de yaşamlar ve maliklikler farklı görüşün elbette doğru, öncesini ve sonrasını bilmiyoruz, bu döngü optimum seksen yıllık bir yaşam öyküsüyle sınırlı olmamalı.
 Zengini de, güzeli de, manken gibi vücut sahibi olanı da, sağlıklılığı elma yanaklarına aksetmiş olanı da, başarıdan başarıya koşanı da övgülerine mahzar et, afişe et, sözüne sohbetine konu et, tevazu ulaşılması en yüksek makamlardan, sen iyi olmak, iyi insan olup iyi insan kalmak istiyorsun ya, hakkın.
 Ne gerek var böylesi bir misyonu yüklenip mücadele etmeme diyorsan, etme. İyi olmak, iyi insan olmak, iyi insan olarak hatırlanmak, birinin ya da birilerinin önerisi ile yönlendirmesi ile olmaz. Her insan, her şeyden bağımsız, kendi hür iradesiyle kendi aklı ve bilinciyle, seviyesi ve yeterliliği ile vicdanına kulak vererek yürek sesini dinleyerek, kararını verir ve hayat döngüsü içinde yürür. Her insan, nasıl ve ne şekilde, hangi tercih ve kararlarla hareket ederse etsin, yolun neresinden yola girip, nasıl imtiyaz sayılanlara sahip olursa olsun, nihayet değişmez, olur.
 Mir Murat Demir

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?