USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

YAŞANMIŞLARDAN TECRÜBE EDİNMEK!

14-05-2022

Defaten yazdım, tekrar belirtmeliyim, insan sahip olduğu ömür süresince yaşamında gerek duyabileceği çokça şeyi deneyimlemez, tecrübe edemez. Doğru olan uygulanması gereken tek yöntem vardır ki, yaratılışı itibarıyla insana akıl ve hafıza verilmiş, yaşamın her kademesinden ve yaşananlardan kendisine dersler alsın. Günümüz şartları ki bu durumu daha da kolay ve pratik hale getirdi. Binlerce kitap okumanın hazzı ve neşesi, seviyesi elbette tartışmaya açık değil ama artık bilgi ve deneyimlere ulaşabilmek çok daha kolay ve rahat. Kaç asır öncesinden günümüze ulaşmış, nasıl ekleme ya da çıkarmalar yapılmış bilmiyorum, bulduğum şekliyle tarihin çok önceki yıllarından günümüze ulaşan yazıt bakın neler anlatıyor.
..
*Binlerce yıllık eski bir yazıttan tercüme edilmiştir..
Bir Vücut Size Verilecek…
Sevseniz de sevmeseniz de bu vücut tüm yaşam periyodunuz boyunca sizin olacaktır.
Dersler Alacaksınız… 
Hayat denilen tam zamanlı bir okula kayıt oldunuz. Bu okulda her günün ders öğrenmek için fırsatınız olacak. Bu dersleri sevebilirsiniz veya anlamsız ya da aptalca bulabilirsiniz.
Hatalar Yoktur Sadece Alınacak Dersler Vardır…
Büyümek, deneme yanılma yolunu kullandığımız deneyleme sürecidir. Başarıya ulaşamayan deneyler de başarıya tam ulaşan deneyler gibi sürecin bir parçasıdır.
Dersler, Öğrenilene Kadar Tekrar Edilir… 
Sen öğrenene kadar dersler, çeşitli form ve yöntemlerle sana sunulacaktır. Dersini tam olarak öğrendiğinde bir sonraki derse geçeceksin.
Ders Almak Asla Bitmeyecek…
Hayatın tüm noktalarında içinde o bölüme ait bir ders bulundurmayan bir parçası yoktur. Hayattaysan öğreneceğin derslerin bulunmaktadır.
Buradan Daha İyi Bir Yer Yoktur…
Senin oraların buralar olduğu zaman, hemen sana buradan daha iyi gözüken yeni bir oralar verilecektir.
Diğerleri Sadece Senin Aynandır…
Sen kendinde sevdiğin veya nefret ettiğim bir şeyin yansımasını başkasında görmüyorsan onda olan bir şeyi sevemez ya da nefret edemezsin.
Hayatınla İlgili Ne yapmak İstediğin Sana Kalmış…
İhtiyacın olan bütün kaynaklar ve aletlere sahip olacaksın. Bunlarla ne yapmak istediğin sana kalmış. Seçim senin.
Cevaplar İçinde Yatıyor…
Hayatın soruları ile ilgili cevaplar içinde yatıyor. Tek yapman gereken İçine bakmak, iç Sesini dinlemek ve kendine güvenmektir.
..
Ekseriyetle kafalarımızda şöyle bir motto oluşmuştur, yaşanmış olandan kendimize dersler çıkarıp tecrübe hanemize ekleyelim ve daha az hata yapalım. Bu çıkarım doğrudur ama eksiktir, yaşanmış tecrübe ve tavsiyeler, öneriler sadece hatalara karşı temkinli olmamızı sağlamaz, yaşadığımız hayatın her gün bir öncekinden daha iyi, gelişmiş, bakış açımızı genişleten, özgür, mutlu ve iyi olmasını da sağlar.
Mir Murat Demir

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?